Kā samazināt ceļojumu izmaksas

Viens no pašiem būtiskākajiem iemesliem, kādēļ daudzi cilvēki atliek plānus ceļot ir ceļojumu izmaksas. Paši lielākie izdevumi parasti veidojas divās pozīcijās – transports un nakšņošana. Lai apietu šos šķietami fundamentālos ierobežojumus daļa Latvijas iedzīvotāju, pārsvarā jaunieši izvēlas ceļot bez maksas. Iespējams, skan jocīgi, taču tas ir iespējams. Jā, tas prasa atteikšanos no zināmām ērtībām, izkāpšanu no komforta zonas ne tikai fiziskā līmenī, bet arī emocionāli, turklāt ir nepieciešama arī uzdrīkstēšanās.

Pareizi. Mēs runājam par ceļošanu ar stopiem, paļaujoties uz šoferu un laimes mātes labvēlību. Pārvietojoties šādā veidā ir iespējams nemaksāt par transporta izdevumiem, taču ir jāņem vērā, ka ne viss noritēs kā plānots. Ceļā var gadīties aizkavēties vienā vietā ilgāk, jāsalīst. Lielākais šķērslis vairumam gan ir tieši sarunas ar nepazīstamiem cilvēkiem un/vai bailes par savu drošību. Bailes, protams, ir arī nedaudz pamatotas, jo laiku pa laikam kāds no stopētājiem pazūd, taču kopumā šādi gadījumi ir reti. Lai izvairītos no šādiem riskiem ir vērts kāpjot auto nosūtīt transporta līdzekļa numuru draugiem vai radiem un vajadzības gadījumā to var izmantot kā argumentu savai aizstāvībai.

Ja bezmaksas transports ir jūs aizvedis, kur vēlējāties, tad joprojām paliek nepieciešamība atrast nakstmājas. Telts ir laba alternatīva, taču ne vienmēr to var uzsliet. Atrodoties urbānā vidē – pilsētās vai to tuvumā būs pagrūti atrast kādu brīvu zemes pleķīti, savukārt ārpus pilsētas tas ir ideāls variants, taču paredz nepieciešamību vadāt līdzi liekus kilogramus.

Otra iespēja, kas gan tiek retāk izmantota, taču ir ļoti ērta ir izmantot speciālu tīmekļa vietņu pakalpojumus, lai atrastu bezmaksas nakstmājas. Viena no šādām vietnēm ir couchsurfing.com, kas ļauj nakšņot par brīvu pie nepazīstamiem cilvēkiem, kas ir reģistrējušies konkrētajā vietnē. Pakalpojuma izmantošana ir bez maksas, taču, ja vēlaties, lai mājas saimnieki pie kuriem plānojat apmesties ir verificēti (ar pārbaudītu personību) nāksies kļūt par couchsurfing biedru. Sākumā tas iespējams nemaz nav vajadzīgs, jo var paļauties uz atsauksmēm, taču, ja gribat būt 100% droši, tad, iespējams , ir vērts samaksāt. Galvenā couchsurfing priekšrocība ir iespēja iepazīt jaunus, atvērtus cilvēkus, dibināt jaunas attiecības un veidot draudzības. Iespējams, ka šādā veidā jau pēc dažiem gadiem jums būs jauni paziņas un draugi visās pasaules malās.

Tiem, kas nevēlas apmesties pie nepazīstamiem cilvēkiem, atliek paļauties uz savu draugu un tuvinieku atbalstu. Šobrīd samērā daudziem, varētu pat teikt gandrīz katram kāds rads vai draugs dzīvo ārzemēs. Varat ceļot pie viņiem, bet, ja tā nav laba alternatīva, meklējiet mājvietas par maksu. Šī izvēle automātiski sadārdzinās ceļošanas izmaksas vairākas reizes, bet, iespējams, ir vērts labāk maksāt nekā atlikt ceļošanu uz pensijas vecumu, kas Latvijā tā arī var nepienākt.

Reizēs, kad ceļojot aptrūkstas finansējums vai arī dokumenti tiek nozagti, bet jātiek tālāk ir labi, ja ir iespēja, kur pasmelties. Prātīgākie cilvēki izvēlas kā rezerves variantu kredītkarti. To nevajag izmantot priekšlaicīgi, bet, ja ūdens smeļas mutē, tad bankas piedāvātais finanšu pakalpojums var izlīdzēt. Tiem, kas nav draugos ar bankām vienmēr pastāv iespēja aizņemties arī internetā, skat. db.lv rakstu par šo tēmu (krievu valodā), bet jārēķinas, ka komisijas maksas vai procenti pie šādiem aizdevējiem mēdz būt daudz augstākas kā bankā. Alternatīvas piedāvājums varētu būt arī WesternUnion pakalpojumi, bet tur ir nepieciešama pase vai ID karte. Izmantojot westernunion ir iespējams saņemt naudas pārskaitījumu no jebkuras pasaules vietas (jāapmeklē filiāle personīgi). Latvijā šādus pakalpojumus nodrošina visās pasta nodaļās, bet jau atkal, ir jāatceras par komisijas maksām.

Kopumā varam secināt, ka ceļošana pa lēto vai bezmaksas ir iespējama. Izmantojot bezmaksas nakšņošanas pakalpojumus, jūs varat iepazīt jaunus cilvēkus, atrast jaunus draugus un nemaksāt par viesnīcu pakalpojumiem. Ceļošana ar stopiem turpretim ļauj pilnībā likvidēt transporta izdevumus, bet, ja visi striķi trūkst, Latvijā ir gana daudz iepējas aizņemties vai palūgt naudu saviem tuviniekiem, kas grūtā brīdī neatteiks.