Garākā vasara Latvijas vēsturē – atpūšamies par brīvu

Šis gads ir nozīmīgs ar daudziem notikumiem, taču pats nozīmīgākais liel-notikums bija vasara. Lai arī jūnijs iesākās ne pārāk daudzsološi, tomēr turpinājums bija grandiozs. Bija sajūta, ka tik daudz karstas dienas un siltas naktis (tropiskās naktis) mēs vēl nebijām piedzīvojuši un tā bija taisnība.

Meteorologi ziņo, ka jau 22. augustā vasaras garums sasniegs 108 dienas, bet siltās dienas turpinājās vēl augustā un septembrī. Saskaņā ar meteorologu klasifikāciju par vasaru var dēvēt tādu dienu, kad 24h temperatūra ir augstāka par 15 grādiem. Atsevišķās vietās Latvijā šis rādītājs tika sasniegts jau 7. maijā – t.i. aptuveni vienu mēnesi ātrāk nekā parasti.

Salīdzinoši zemākā diennakts vidējā temperatūra Rīgā bija 5. jūnijā (+12 grādi), bet augstākā 30. jūlijā (+26,9 grādi). Ja laika ziņas laika-prognoze.lv izrādīsies patiesas un siltums turpināsies arī septembrī, tad iespējams pārspēsim 1967., 2002. un 2009. gada siltuma rekordus, kad siltums turpinājās līdz 10. – 12. septembrim.

Jāpiemin, ka līdz šim garākā vasara novērojumu vēsturē Latvijā bija 2002. gadā un sasniedza 107 dienas. Tradicionāli Latvijā meteoroloģiskā vasara ir īsāka par kalendāro vasaru un Vidzemē tā sasniedz tikai 60 dienas, bet Latgalē un Zemgalē līdz 80 dienām. Ilgtermiņa meteorloģisko datu analīze liecina, ka pēdējo 30 gadu laikā vasara Latvijā ir vidēji pagarinājusies par 17 dienām, kas ir pozitīvi vasaras cienītājiem, bet vienlaikus rada būtiskas pārmaiņas Latvijas florā un faunā.

 

Karstā vasara – cēlonis tūrisma firmas bankrotam?

2018. gada 30. augustā Latviju pāršalca ziņa, ka tūrisma aģentūra “Prieks Tūre” pātraukusi savu darbu, par to nepaziņojot saviem klientiem.

Vēl lielākus sarežģījumus rada tas, ka daļa klientu jau atradās ārzemēs un bija spiesti no personīgiem līdzekļiem maksāt par naktsmītnēm, jo tūroperators nebija norēķinājies ar viesnīcām. Tāpat daudzi klienti, kas jau bija nopirkuši ceļa zīmes uz ārzemēm un tuvākajās dienās gatavojās doties atpūtas braucienā ārpus valsts pat nebija saņēmuši ziņu no “Prieks tūre”, ka biļetes ir nederīgas.

Par galveno  iemeslu savas darbības pārtraukšanai tūrisma firma min pārāk karsto Latvijas vasaru. Rezultātā Latvijas iedzīvotāji izvēlējās palikt mājās, nevis doties ceļojumā ārpus valsts. Firmas pārstāvji skaidro, ka visu vasaru viņi cerēja uz laikapstākļu pasliktināšanos, kas varētu palielināt klientu skaitu, taču tas nenotika. Rezultātā uz ārzemēm lidoja pustukšas lidmašīnas un brauca pustukši autobusi. Tas viss radīja lielus zaudējumus un, lai nepalielinātu parādsaistības uzņēmus nolēma savu darbību pārtraukt.

Šobrīd “Prieks tūre” īpašnieki gatavojas izpārdot kustamo un nekustamo īpašumu, lai vismaz daļēji norēķinātos ar klientiem un sadarbības partneriem, kuriem palikuši parādā naudu. Laiks rādīs, vai tas izdosies.

Kā nosargāt savu naudu – ceļojuma apdrošināšana

Organizēts tūrisma brauciens, individuāls ceļojums vai komandējums darbā. Visos šajos gadījumos pastāv risks saskarties ar neparedzētiem šķēršļiem, kas apgrūtina vai padara neiespējamu izvirzīto mērķu sasniegšanu. Ceļojumu apdrošināšana ir viens no vienkāršākajiem veidiem kā pasargāt sevi no ļoti daudziem riskiem.

Pirmā un galvenā nelaime, kas piemeklē ceļotājus ir lidojuma atcelšana. Aviosabiedrību darbinieku streiku dēļ, sevišķi Francijā vai Vācijā šāda parādība nav nekas neparasts. Cīnoties par lielākām algām, darbinieki var streikot pat nedēļām un šajā laikā liela daļa lidojumu tiks atcelta. Arī tehniskas ķibeles vai pārlieku ilga reisa kavēšanās var pilnībā sagraut ceļojuma plānus. Sevišķi lieli zaudējumi rodas, ja ir izvēlēti savienojošie reisi vairākās aviokompānijās. Tā kā tām ir vairāki īpašnieki, viņas neatbild par trešo pušu veiktām izmaiņām un zaudējumi ir jāsedz pašam ceļotājam.

Otra ierastākā neraža ceļotājiem ir bagāžas nozaudēšana. Pat, ja koferī iekšā ir tikai pats nepieciešamākais – otra drēbju kārta, higiēnas piederumi un tam līdzīgi sīkumi, tas tomēr vienalga ir nepatīkami. Ja bagāža ir apdrošināta, tad varat neuztraukties par savu bagāžu, jo apdrošinātājs segs visus zaudējumus. Ja tas nenotiek uzreiz, tad naudu atgūsiet vēlāk, tamdēļ ir vērts braucienā vienmēr paņemt līdzi nedaudz vairāk naudu.

Trešais visnopietnākais negadījums ir saistīts ar organizētiem ceļojumiem. Šādos tūrisma braucienos nauda tiek samaksāta uz priekšu un organizētajam viss ir jānokārto. Daļa ceļotāju pat ņem kredītus, lai varētu paspēt uz labākajām akcijām vai nopirktu ceļojumu paketes nesezona. Organizētie braucieni nekad nav lēti un uz eksotiskākām vietām to cena var sasniegt pat vairāk kā 1000 eiro. Ja šāds brauciens tiek atcelts. tad zaudējumi ir visai iespaidīgi. Turklāt daļa šādu vadīto tūru sakas citās Eiropas valstīs, piemēram, Anglijā un ceļotājs jau pats personīgi ir devies uz turieni, lai uzsāktu braucienu. Tas viss rada vēl papildus zaudējumus. Ja ir iztērēti līdzekļi, tad tikt mājās var palīdzēt diennakts aizdevumi, kuriem Latvijā var pieteikties 24 stundas diennaktī.  Tiesa, naudu var saņemt tikai darba laikā, t.i. no plkst. 7.00 līdz plkst. 23.00.

Kā atgūt naudu no tūrisma firmām, kas nepilda solījumus?

Diemžēl ceļojumu apdrošinašana nesedz riskus, kas saistīti ar komersantu negodprātīgu rīcību. Situācijās, kad nauda netiek atgriezta labprātīgi, patērētājiem irjāvēršas  Patērētāju tiesību un aizsardzības centrā un tiesībsargājosājās institūcijās. Šīs iestādes pieņem un izskata visas sūdzības par šādiem gadījumiem. Reti, bet tomēr gadās, kad kāds lielāks tūroperators pārrēķinas savā varēšanā un bankrotē. Ja tas notiek, tad naudu zaudē daudzi desmiti vai pat simti potenciālo tūristu.

Apdrošināšana šādās reizēs nepalīdz, bet par laimi tas negadās bieži un visās citās reizēs ar ceļošanas apdrošināšanas pakalpojumiem var pasargāt sevi no daudziem riskiem. Iegādāties polisi ir iespējams internetā, pērkot aviobiļetes vai individuāli pie kāda no brokeriem. Izmaksas ir atkarīgas no valsti uz kuru dodaties, vecuma, dzimuma un plānotajām aktivitātēm. Ja paredzēts doties alpīnisma pārgājienos, tad Latvijas apdrošinātāji var izvēlēties pret šādiem riskiem vispār neapdrošināt un ir jāmeklē brokeri citās ES valstīs.

Kā samazināt ceļojumu izmaksas

Viens no pašiem būtiskākajiem iemesliem, kādēļ daudzi cilvēki atliek plānus ceļot ir ceļojumu izmaksas. Paši lielākie izdevumi parasti veidojas divās pozīcijās – transports un nakšņošana. Lai apietu šos šķietami fundamentālos ierobežojumus daļa Latvijas iedzīvotāju, pārsvarā jaunieši izvēlas ceļot bez maksas. Iespējams, skan jocīgi, taču tas ir iespējams. Jā, tas prasa atteikšanos no zināmām ērtībām, izkāpšanu no komforta zonas ne tikai fiziskā līmenī, bet arī emocionāli, turklāt ir nepieciešama arī uzdrīkstēšanās.

Pareizi. Mēs runājam par ceļošanu ar stopiem, paļaujoties uz šoferu un laimes mātes labvēlību. Pārvietojoties šādā veidā ir iespējams nemaksāt par transporta izdevumiem, taču ir jāņem vērā, ka ne viss noritēs kā plānots. Ceļā var gadīties aizkavēties vienā vietā ilgāk, jāsalīst. Lielākais šķērslis vairumam gan ir tieši sarunas ar nepazīstamiem cilvēkiem un/vai bailes par savu drošību. Bailes, protams, ir arī nedaudz pamatotas, jo laiku pa laikam kāds no stopētājiem pazūd, taču kopumā šādi gadījumi ir reti. Lai izvairītos no šādiem riskiem ir vērts kāpjot auto nosūtīt transporta līdzekļa numuru draugiem vai radiem un vajadzības gadījumā to var izmantot kā argumentu savai aizstāvībai.

Ja bezmaksas transports ir jūs aizvedis, kur vēlējāties, tad joprojām paliek nepieciešamība atrast nakstmājas. Telts ir laba alternatīva, taču ne vienmēr to var uzsliet. Atrodoties urbānā vidē – pilsētās vai to tuvumā būs pagrūti atrast kādu brīvu zemes pleķīti, savukārt ārpus pilsētas tas ir ideāls variants, taču paredz nepieciešamību vadāt līdzi liekus kilogramus.

Otra iespēja, kas gan tiek retāk izmantota, taču ir ļoti ērta ir izmantot speciālu tīmekļa vietņu pakalpojumus, lai atrastu bezmaksas nakstmājas. Viena no šādām vietnēm ir couchsurfing.com, kas ļauj nakšņot par brīvu pie nepazīstamiem cilvēkiem, kas ir reģistrējušies konkrētajā vietnē. Pakalpojuma izmantošana ir bez maksas, taču, ja vēlaties, lai mājas saimnieki pie kuriem plānojat apmesties ir verificēti (ar pārbaudītu personību) nāksies kļūt par couchsurfing biedru. Sākumā tas iespējams nemaz nav vajadzīgs, jo var paļauties uz atsauksmēm, taču, ja gribat būt 100% droši, tad, iespējams , ir vērts samaksāt. Galvenā couchsurfing priekšrocība ir iespēja iepazīt jaunus, atvērtus cilvēkus, dibināt jaunas attiecības un veidot draudzības. Iespējams, ka šādā veidā jau pēc dažiem gadiem jums būs jauni paziņas un draugi visās pasaules malās.

Tiem, kas nevēlas apmesties pie nepazīstamiem cilvēkiem, atliek paļauties uz savu draugu un tuvinieku atbalstu. Šobrīd samērā daudziem, varētu pat teikt gandrīz katram kāds rads vai draugs dzīvo ārzemēs. Varat ceļot pie viņiem, bet, ja tā nav laba alternatīva, meklējiet mājvietas par maksu. Šī izvēle automātiski sadārdzinās ceļošanas izmaksas vairākas reizes, bet, iespējams, ir vērts labāk maksāt nekā atlikt ceļošanu uz pensijas vecumu, kas Latvijā tā arī var nepienākt.

Reizēs, kad ceļojot aptrūkstas finansējums vai arī dokumenti tiek nozagti, bet jātiek tālāk ir labi, ja ir iespēja, kur pasmelties. Prātīgākie cilvēki izvēlas kā rezerves variantu kredītkarti. To nevajag izmantot priekšlaicīgi, bet, ja ūdens smeļas mutē, tad bankas piedāvātais finanšu pakalpojums var izlīdzēt. Tiem, kas nav draugos ar bankām vienmēr pastāv iespēja aizņemties arī internetā, skat. db.lv rakstu par šo tēmu (krievu valodā), bet jārēķinas, ka komisijas maksas vai procenti pie šādiem aizdevējiem mēdz būt daudz augstākas kā bankā. Alternatīvas piedāvājums varētu būt arī WesternUnion pakalpojumi, bet tur ir nepieciešama pase vai ID karte. Izmantojot westernunion ir iespējams saņemt naudas pārskaitījumu no jebkuras pasaules vietas (jāapmeklē filiāle personīgi). Latvijā šādus pakalpojumus nodrošina visās pasta nodaļās, bet jau atkal, ir jāatceras par komisijas maksām.

Kopumā varam secināt, ka ceļošana pa lēto vai bezmaksas ir iespējama. Izmantojot bezmaksas nakšņošanas pakalpojumus, jūs varat iepazīt jaunus cilvēkus, atrast jaunus draugus un nemaksāt par viesnīcu pakalpojumiem. Ceļošana ar stopiem turpretim ļauj pilnībā likvidēt transporta izdevumus, bet, ja visi striķi trūkst, Latvijā ir gana daudz iepējas aizņemties vai palūgt naudu saviem tuviniekiem, kas grūtā brīdī neatteiks.