Garākā vasara Latvijas vēsturē – atpūšamies par brīvu

Šis gads ir nozīmīgs ar daudziem notikumiem, taču pats nozīmīgākais liel-notikums bija vasara. Lai arī jūnijs iesākās ne pārāk daudzsološi, tomēr turpinājums bija grandiozs. Bija sajūta, ka tik daudz karstas dienas un siltas naktis (tropiskās naktis) mēs vēl nebijām piedzīvojuši un tā bija taisnība.

Meteorologi ziņo, ka jau 22. augustā vasaras garums sasniegs 108 dienas, bet siltās dienas turpinājās vēl augustā un septembrī. Saskaņā ar meteorologu klasifikāciju par vasaru var dēvēt tādu dienu, kad 24h temperatūra ir augstāka par 15 grādiem. Atsevišķās vietās Latvijā šis rādītājs tika sasniegts jau 7. maijā – t.i. aptuveni vienu mēnesi ātrāk nekā parasti.

Salīdzinoši zemākā diennakts vidējā temperatūra Rīgā bija 5. jūnijā (+12 grādi), bet augstākā 30. jūlijā (+26,9 grādi). Ja laika ziņas laika-prognoze.lv izrādīsies patiesas un siltums turpināsies arī septembrī, tad iespējams pārspēsim 1967., 2002. un 2009. gada siltuma rekordus, kad siltums turpinājās līdz 10. – 12. septembrim.

Jāpiemin, ka līdz šim garākā vasara novērojumu vēsturē Latvijā bija 2002. gadā un sasniedza 107 dienas. Tradicionāli Latvijā meteoroloģiskā vasara ir īsāka par kalendāro vasaru un Vidzemē tā sasniedz tikai 60 dienas, bet Latgalē un Zemgalē līdz 80 dienām. Ilgtermiņa meteorloģisko datu analīze liecina, ka pēdējo 30 gadu laikā vasara Latvijā ir vidēji pagarinājusies par 17 dienām, kas ir pozitīvi vasaras cienītājiem, bet vienlaikus rada būtiskas pārmaiņas Latvijas florā un faunā.