Kā nosargāt savu naudu – ceļojuma apdrošināšana

Organizēts tūrisma brauciens, individuāls ceļojums vai komandējums darbā. Visos šajos gadījumos pastāv risks saskarties ar neparedzētiem šķēršļiem, kas apgrūtina vai padara neiespējamu izvirzīto mērķu sasniegšanu. Ceļojumu apdrošināšana ir viens no vienkāršākajiem veidiem kā pasargāt sevi no ļoti daudziem riskiem.

Pirmā un galvenā nelaime, kas piemeklē ceļotājus ir lidojuma atcelšana. Aviosabiedrību darbinieku streiku dēļ, sevišķi Francijā vai Vācijā šāda parādība nav nekas neparasts. Cīnoties par lielākām algām, darbinieki var streikot pat nedēļām un šajā laikā liela daļa lidojumu tiks atcelta. Arī tehniskas ķibeles vai pārlieku ilga reisa kavēšanās var pilnībā sagraut ceļojuma plānus. Sevišķi lieli zaudējumi rodas, ja ir izvēlēti savienojošie reisi vairākās aviokompānijās. Tā kā tām ir vairāki īpašnieki, viņas neatbild par trešo pušu veiktām izmaiņām un zaudējumi ir jāsedz pašam ceļotājam.

Otra ierastākā neraža ceļotājiem ir bagāžas nozaudēšana. Pat, ja koferī iekšā ir tikai pats nepieciešamākais – otra drēbju kārta, higiēnas piederumi un tam līdzīgi sīkumi, tas tomēr vienalga ir nepatīkami. Ja bagāža ir apdrošināta, tad varat neuztraukties par savu bagāžu, jo apdrošinātājs segs visus zaudējumus. Ja tas nenotiek uzreiz, tad naudu atgūsiet vēlāk, tamdēļ ir vērts braucienā vienmēr paņemt līdzi nedaudz vairāk naudu.

Trešais visnopietnākais negadījums ir saistīts ar organizētiem ceļojumiem. Šādos tūrisma braucienos nauda tiek samaksāta uz priekšu un organizētajam viss ir jānokārto. Daļa ceļotāju pat ņem kredītus, lai varētu paspēt uz labākajām akcijām vai nopirktu ceļojumu paketes nesezona. Organizētie braucieni nekad nav lēti un uz eksotiskākām vietām to cena var sasniegt pat vairāk kā 1000 eiro. Ja šāds brauciens tiek atcelts. tad zaudējumi ir visai iespaidīgi. Turklāt daļa šādu vadīto tūru sakas citās Eiropas valstīs, piemēram, Anglijā un ceļotājs jau pats personīgi ir devies uz turieni, lai uzsāktu braucienu. Tas viss rada vēl papildus zaudējumus. Ja ir iztērēti līdzekļi, tad tikt mājās var palīdzēt diennakts aizdevumi, kuriem Latvijā var pieteikties 24 stundas diennaktī.  Tiesa, naudu var saņemt tikai darba laikā, t.i. no plkst. 7.00 līdz plkst. 23.00.

Kā atgūt naudu no tūrisma firmām, kas nepilda solījumus?

Diemžēl ceļojumu apdrošinašana nesedz riskus, kas saistīti ar komersantu negodprātīgu rīcību. Situācijās, kad nauda netiek atgriezta labprātīgi, patērētājiem irjāvēršas  Patērētāju tiesību un aizsardzības centrā un tiesībsargājosājās institūcijās. Šīs iestādes pieņem un izskata visas sūdzības par šādiem gadījumiem. Reti, bet tomēr gadās, kad kāds lielāks tūroperators pārrēķinas savā varēšanā un bankrotē. Ja tas notiek, tad naudu zaudē daudzi desmiti vai pat simti potenciālo tūristu.

Apdrošināšana šādās reizēs nepalīdz, bet par laimi tas negadās bieži un visās citās reizēs ar ceļošanas apdrošināšanas pakalpojumiem var pasargāt sevi no daudziem riskiem. Iegādāties polisi ir iespējams internetā, pērkot aviobiļetes vai individuāli pie kāda no brokeriem. Izmaksas ir atkarīgas no valsti uz kuru dodaties, vecuma, dzimuma un plānotajām aktivitātēm. Ja paredzēts doties alpīnisma pārgājienos, tad Latvijas apdrošinātāji var izvēlēties pret šādiem riskiem vispār neapdrošināt un ir jāmeklē brokeri citās ES valstīs.